Zacznijmy od tego, że zgodnie z k.s.h. powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich członków zarządu. Z kolei prokurenta odwołać może już każdy członek zarządu. W umowie spółki można to uregulować w inny sposób, na przykład ustalając surowsze zasady.
Zgodnie z art. 208 § 7 k.s.h. każdy z członków zarządu władny jest samodzielnie odwołać prokurę, niezależnie od jej rodzaju, jak i niezależnie od trybu jej udzielenia oraz zasad reprezentacji w spółce przez zarząd. Zwracam jednak uwagę, że część doktryny jest innego zdania w tym zakresie. Część uważa, że odwołanie prokurenta w spółce z o.o. przez jednego członka zarządu w zarządzie wieloosobowym odnosi skutek wewnątrz spółki i dla skuteczności wymaga zachowania zasad reprezentacji przez zarząd.
Pamiętajcie jednak, że odwołanie prokurenta dla swej skuteczności wymaga dojścia oświadczenia o odwołaniu do samego prokurenta. Nie jest wymagana zgoda prokurenta na jego odwołanie. Oczywiście proponuję, aby to zrobić na piśmie i uzyskać dodatkowo potwierdzenie otrzymania oświadczenia o odwołaniu przez prokurenta.
Odwołanie prokurenta a wpis w KRS
Jeśli już jako zarząd spółki doprowadzicie do odwołania prokurenta to nie zapomnijcie o dokonaniu jego wykreślenia z KRS. Co do zasady obowiązuje Was 7-dniowy termin na złożenie wniosku o wykreślenie. Jednak nawet jeśli nie uda Wam się zmieścić w terminie postarajcie się zrobić to jak najszybciej. Wystarczy jeśli złożycie do KRS wniosek KRS Z3 wraz z formularzem KRS ZL i oświadczeniem o odwołaniu prokurenta. Aktualne obowiązujące formularze znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Opłata od wniosku wynosi 350 zł.
Myślę, że sobie poradzicie. Powodzenia!
Aneta Kułakowska