Odwołanie prokurenta w spółce z o.o.

Odwołanie prokurenta w spółce z o.o.

Zacznijmy od tego, że zgodnie z k.s.h. powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich członków zarządu. Z kolei prokurenta odwołać może już każdy członek zarządu. W umowie spółki można to uregulować w inny sposób, na przykład ustalając surowsze zasady.

Zgodnie z art. 208 § 7 k.s.h. każdy z członków zarządu władny jest samodzielnie odwołać prokurę, niezależnie od jej rodzaju, jak i niezależnie od trybu jej udzielenia oraz zasad reprezentacji w spółce przez zarząd. Zwracam jednak uwagę, że część doktryny jest innego zdania w tym zakresie. Część uważa, że odwołanie prokurenta w spółce z o.o. przez jednego członka zarządu w zarządzie wieloosobowym odnosi skutek wewnątrz spółki i dla skuteczności wymaga zachowania zasad reprezentacji przez zarząd.

Pamiętajcie jednak, że odwołanie prokurenta dla swej skuteczności wymaga dojścia oświadczenia o odwołaniu do samego prokurenta. Nie jest wymagana zgoda prokurenta na jego odwołanie. Oczywiście proponuję, aby to zrobić na piśmie i uzyskać dodatkowo potwierdzenie otrzymania oświadczenia o odwołaniu przez prokurenta.
Odwołanie prokurenta a wpis w KRS

Jeśli już jako zarząd spółki doprowadzicie do odwołania prokurenta to nie zapomnijcie o dokonaniu jego wykreślenia z KRS. Co do zasady obowiązuje Was 7-dniowy termin na złożenie wniosku o wykreślenie. Jednak nawet jeśli nie uda Wam się zmieścić w terminie postarajcie się zrobić to jak najszybciej. Wystarczy jeśli złożycie do KRS wniosek KRS Z3 wraz z formularzem KRS ZL i oświadczeniem o odwołaniu prokurenta. Aktualne obowiązujące formularze znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Opłata od wniosku wynosi 350 zł.

Myślę, że sobie poradzicie. Powodzenia!
Aneta Kułakowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.